491968. SOFFA, troligen "Tonado", Eric Merthen, IRE möbler, Skillingaryd, 1900-talets andra hälft.
Rosaröd klädsel, mönstrad. Läderremmar i rygg.
Längd ca 193 cm.
Slitage, fläckar, saknar möjligen kuddar. Möjligen senare remmar i sitts. Knappar saknas. troligen senare kuddar, klädsel.