BESTICK, 11 delar, silver, 18 - 1900-tal, vikt ca 232 gram.

491786. BESTICK, 11 delar, silver, 18 - 1900-tal, vikt ca 232 gram.

1 st sockerströare, stämplad GTP (Gustaf Theodor Folcker), Stockholm, 1858, modell "Engelsk Snäck", längd 20,5 cm.

4 st kaffeskedar samt 1 mockasked, Guldsmedsaktiebolaget GAB, Stockholm, 1932 - 1960, modell "Vasa", längd 11,2 - 12,2 cm.

1 st matsked, stämplad C G Hallsberg, Stockholm, 1929, modell "Svensk Spets", längd 18,5 cm.

4 st teskedar, stämplade Christian Brockmann, Karlstad 3 st 1858 samt 1 st 1889, modeller "Gammal Fransk" samt "Svensk", längd 14,2 cm.

Samtliga bestick med ägarmonogram.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 741