Text a tergo: Kopia 1962 av ljusstake (1700-tal) från Claestorp nu på Nyköpingshus. En ljusplåt etikettmärkt Mitab Karlshamn Diameter ca 26 cm.
Bruksslitage, fläckar, sliten lack.