491246. KISTA, originalmålad av far och son Jöns Persson, Mårten Jönsson, Österlen märkt ULD daterad 6/4 1858.
Kista ek, med ovanlig bottenfärg, originalmålad
Längd 138 cm
Bredd 62 cm
Höjd 76 cm.
Saknas nyckel och lås, skadat smides band.
Ålders relaterat slitage
Nockstödet medföljer ej.
Nycklar saknas.