FILBUNKSKÅLAR, 1800-tal, VASER, bl a Sven Palmqvist, KARAFFER, 11 st.

490945. FILBUNKSKÅLAR, 1800-tal, VASER, bl a Sven Palmqvist, KARAFFER, 11 st.

5 st filbunkskålar diameter 14 till 15,5 cm.
Vas signerad "Orrefors Palmqvist 2285" höjd 14,5 cm.
Vas Strömbergshyttan signerad höjd 9,5 cm.
Vas Orrefors signerad höjd 13 cm.
Karaff frostat glas höjd 24 cm.
Karaff med Helga-slipning höjd 34 cm.
Karaff med oliv-slipning höjd 30 cm.
Karaffpropp.

En filbunkskål med nagg, vas Orrefors med missfärgning, vas Palmqvist med repor och mikroskopiska nagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

Karaffpropp.

Antal besök: 682