SERVISDELAR, 24 st. Flintgods, "Mullbär", Gefle, 1900-tal.

490833. SERVISDELAR, 24 st. Flintgods, "Mullbär", Gefle, 1900-tal.

Servisdelar i två olika färgsättningar, blått respektive brunt
Brun servis:
1 uppläggningsfat, diameter 34 cm
4 tillbringare, höjd 18,5 cm
4 assietter, diameter 19,5 cm
3 muggar samt 1 ljusstake
Blå servis:
1 tillbringare, höjd 18 cm
1 lockterrin, längd 20 cm
1 lockask, diameter 12 cm
6 muggar samt 1 par ljusstakar.

Krackelering samt dekorslitage, prismärkningsetiketter kvar, den blåa kannan samt en brun kopp med avslag.

Gör en kostnadsfri värdering!

Brun servis:
4 tillbringare, höjd 18,5 cm
4 assietter, diameter 19,5 cm
3 muggar samt 1 ljusstake
Blå servis:
1 tillbringare, höjd 18 cm
1 lockterrin, längd 20 cm
1 lockask, diameter 12 cm

Nyköpings Auktionsverk
Antal besök: 4 777