Fanerad med bl a mahogny. Dekor av intarsia. Skiva av marmor. Beslag av mässing. Längd 80. Bredd 44. Höjd 75 cm.
Slitage. Repor och märken. Skiva med något nagg.
Nyckel/nycklar finns.