Rund form på pelarfot. Fanerat med bl.a björk. Utdragbar skiva med dold förvaring. Stämplat SMI. Diameter 54 cm, höjd 67 cm.
Kraftiga fanérskador på tassar, ring på skivan, bruksslitage.