489727. MATSALSMÖBEL, 7 delar, Ulferts, Tibro, 1900-talets andra hälft.
Fanerad med teak. Genombruten rygg, fast stoppad sits. Två iläggsskivor a 50 cm vardera. Märkt med etikett. Bordets längd 150. Bredd 100. Höjd 73 cm.
Bruksslitage. Repor och märken. Klädsel med slitage och någon fläck. Något fläckad skiva.