489316. TREVLIG NYMPHENBURG KAFFESERVICE FÖR 6 PERSONER.
Nymphenburg kaffeset, 22-bit för 6 personer. Finmålat porslin med gyllene buketter och blå knoppar. Bricka, 24 kt guldpläterad, Braucke & Berkenhoff Iserlohn. Design av Franz Anton Bustelli. Mycket gott skick, i vissa fall minimalt gnidas. Gröna tillverkningsstämplar, några med blindstämplar och förgyllningsmärken, fat med form nr 134 3. 20. århundrade Bricka ca.. 35 x 25 cm, kruka H ca. 22cm.