Ljusbrunt läder, förstärkt i hörnen, två lås och bärhandtag, fodrad insida med innerfack och remmar. På framsidan präglade initialer "K v. B, flertalet resedekaler bl.a. "Waterloo", "Basingstoke", "Esbjerg", "Hotel de Londres Continental" och "Rungsted".
Mått: 45 x 80 x 20 cm.
Proveniens: ättlingar till Karen Blixen; Bruun Rasmussen, Auktion 751 2005 Lot 3154. - Bifogad en porträttfotografering av Karen Blixen, tagen av Peter Beard. - (Ibid. Rungstedlund 1885-1962) Karen v. Blixen var en dansk författare ( "Out of Africa") och levde under många år i Kenya.
Åldersslitage.
Mått: 45 x 80 x 20 cm.
Åldersslitage.