489044. FÅTÖLJ, modell "Eva", Bruno Mathsson för Karl Mathsson, Värnamo, 1941.
Stomme i bok, klädd med flätad sadelgjord. Tillverkarens etiketter "Bruno Mathsson Firma Karl Mathsson Made in Värnamo Sweden" och "Bruno Mathsson möbler" märkt BM 41.
Senare klädsel. Kraftigt slitage, skador, böjlimningarna har ställvist släppt. Ostadig. Spår av färg.