FICKUR, Omega, tidtagning med splitsekund, stål, 1950-tal.
489029. FICKUR, Omega, tidtagning med splitsekund, stål, 1950-tal.
Stort Omega fickur med boett i stål, diameter ca 65 mm.
Silverfärgad urtavla, mekaniskt urverk, caliber 1130, 21 stenar, serienummer 1649380, ca 1958.
Tidtagningsfunktion med splitsekund (mellantid) och vanlig klocka.
Märkt med S L BENFICA, Motorismo på baksidan.
Bruksskick, urverk och start/stopp funktioner fungerar vid test, urtavla med åldersrelaterat slitage.