488977. SKÅP, barockstil, ek, 1900-talets första hälft.
Rikt skulpterat med motiv av krigare med sköldar, fleuroner och akantusblad. Inrede med 2 hyllor, låda i sarg.
Längd 98 cm, bredd 41 cm, höjd 153 cm.
En tvärslå saknas på baksida, bruksslitage.
Nyckel/nycklar finns.