MATGRUPP, 5 delar, "Talavid", Carl Malmsten, Waggeryds Möbelfabrik, 1900-talets andra hälft.
487903. MATGRUPP, 5 delar, "Talavid", Carl Malmsten, Waggeryds Möbelfabrik, 1900-talets andra hälft.
Bord och fyra stolar. Fanerat med björk. Två iläggsskivor a 55 cm vardera. Stolar med genombruten rygg, fast stoppad sits. Märkta med brännstämpel. Bordets längd 137. Bredd 85. Höjd 74 cm.
Slitage. Repor och märken. Solblekt skiva med några fläckar. Klädsel med slitage.