KARL LUDWIG KÜHNLE (1900-1981). ”Idyllisches Waldstück”, olja på duk, signerad. u. dat.

487775. KARL LUDWIG KÜHNLE (1900-1981). ”Idyllisches Waldstück”, olja på duk, signerad. u. dat.

Åtgärder 63cm x 82cm

Originalmålning av Karl Ludwig Kühnle (tecken. KLK) och daterad 1974. På ett impressionistiskt sätt, konstnären badar flera lager oljefärg på duken. Resultatet blev en bild med intensiv färg, från vilken ljuset verkar stråla ut.

Karl Ludwig Kühnle föddes i Kuppingen. På begäran av sin mor studerade han teologi, men målning kommer att påverka hans liv på lång sikt. Hans målningar uppskattades särskilt hemma. 1965 väckte han supra-regional uppmärksamhet med sin stora utställning i Herrenberg. 1977 (tilldelning av meritmedaljen i staten Baden-Württemberg) och 1980 (tilldelning av medborgarnas medalj i guld) följer ytterligare omfattande verk. I hans födelseplats Kuppingen finns Karl Kühnle-Platz, som namngavs efter ”målaren av Gäu”.
Målaren och konstnären från Schwarzwald beskrev sitt livsverk som konstnär i en biografi med titeln ”Victory of Light”.

Frame scuffed.

Gör en kostnadsfri värdering!

Åtgärder 63cm x 82cm

Frame scuffed.

Auktionshaus von Brühl
Antal besök: 4 547