MATSERVIS, flintgods. 96 delar. "Svea", Gustafsberg.

487727. MATSERVIS, flintgods. 96 delar. "Svea", Gustafsberg.

12 djupa tallrikar, diameter 24.5 cm.
11 djupa tallrikar, diameter 21.5 cm.
24 salladstallrikar, diameter 21.5 cm.
15 assietter, diameter 18 cm.
24 flata tallrikar, diameter 24 cm.
Terrin.
Kanna.
Såsskål.
5 serveringsfat/skålar.
Fiskfat med 2 insatser.

Nagg varav några större. Missfärgningar, ställvis hårdare.
Krackelyr. Terrinens lock samt hänkel med större lagningar.

Gör en kostnadsfri värdering!

15 assietter, diameter 18 cm.
Terrin.
Kanna.
Såsskål.
5 serveringsfat/skålar.
Fiskfat med 2 insatser.

Antal besök: 1 564