MÄSSINGSFÖREMÅL, 6 st, bl a Gusums Bruk och Gusum, 1900-tal.
487647. MÄSSINGSFÖREMÅL, 6 st, bl a Gusums Bruk och Gusum, 1900-tal.
Två mortlar med stöt, två ljussläckare, salt- och pepparkar och en kolbox i miniatyr. Kolboxen och en mortel stämplad "Gusums Bruk". En mortel stämplad "Gusum". Mortlarnas höjd ca 5,5-8 cm.