MATSALSMÖBEL, 15 delar, barockstil, tidigt 1900-tal.

487596. MATSALSMÖBEL, 15 delar, barockstil, tidigt 1900-tal.

Ek. Bord, längd ca. 138, bredd 103, höjd 75 cm. 2 skivor á 59, 2 skivor, 59-121 cm. Sideboard, 2 st. Stolar, 11 st, skinnklädsel. Skåp, längd ca. 122, bredd 54, höjd 180 cm.
Proveniens, Hornstäve gård samt Regementschef i Linköping. Militärattaché i Washington, enligt uppgift ska Jackie Kennedy suttit på dem. De har också efter Washington stått på Gripsholms kavaljér flygeln.

Slitage, repor, fläckar, slagmärken. Stolar med skadad klädsel. Skåpets ena sida solblekt.

Nyckel/nycklar finns.

Gör en kostnadsfri värdering!

Nyckel/nycklar finns.

Antal besök: 1 786