487518. SOFFBORD, Carl Bjørn /P. Törneman, Nordiska Kompaniet, 1960-tal.
Skiva 86 x 86 cm. Höjd 52 cm. Nordiska Kompaniets 'Triva'-serie. Benställning i mässing, skiva i emalj komponerad av P. Törneman. Etikettmärkt.
Bruksslitage. Emaljskiva med repor.