SLAGBORD, "Vapensmeden", Carl Malmsten, 1900-talets mitt.

487273. SLAGBORD, "Vapensmeden", Carl Malmsten, 1900-talets mitt.

Bordsskiva i teak med två uppfällbara slag. Bordets stomme i fur. Modellen formgiven 1949. Längd 14( total längd 139), bredd 77 och höjd 75 cm.

Stommen senare bemålad, bordsskiva med hårt slitage samt färgfläckar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Nyköpings Auktionsverk
Antal besök: 1 081