487273. SLAGBORD, "Vapensmeden", Carl Malmsten, 1900-talets mitt.
Bordsskiva i teak med två uppfällbara slag. Bordets stomme i fur. Modellen formgiven 1949. Längd 14( total längd 139), bredd 77 och höjd 75 cm.
Stommen senare bemålad, bordsskiva med hårt slitage samt färgfläckar.