PARTI TEXTILIER från Skåne, 5 delar. 1900-tal.

487226. PARTI TEXTILIER från Skåne, 5 delar. 1900-tal.

ett par vävda dörrgardiner i brunt ull med fransar, krabbasnår. Längd 215, bredd 59 cm
Väggbonad röllakanteknik med mönster av träd flankerad av två bäckahästar inom oktagoner. Längd 216, bredd 69 cm.
Vävd duk för stenbord i röllakanteknik av röd ull med täta mönster. Längd 212 x 125 cm
Vävd duk i ull för kista och stenbord i krabbasnår, längd 181, bredd 107 cm.

Gott bruksskick. Den röda ullduken något solblekt.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 620