KAI KRISTIANSEN. Karmstolar "pige", ett par teak och ek, IKEA Sverige 1950/60-tal.

486958. KAI KRISTIANSEN. Karmstolar "pige", ett par teak och ek, IKEA Sverige 1950/60-tal.

dansk design av Kai Kristiansen, 50/60-tal. Modellnummer 31, dansk tillverkning, såldes av IKEA med namnet Pige.
Svängd klädd ryggbricka, svarvade ben. Klädda i blå textil med dekorspik vid ryggen.
Omärkta.
Bredd 48, djup 47, höjd 73 cm.

Gott bruksskick, omklädda.

Gör en kostnadsfri värdering!

Omärkta.

Gott bruksskick, omklädda.

Antal besök: 5 031