486724. MANTEL KLOCKA. Amor med stiliserad jordklot.
Tillverkad i patinerad brons enligt den klassicistiska modellen, mekanisk rörelse, daterad 2. 1900-talets första hälft. Höjd ca. 47 cm, ställ 15 cm.
Smärre brister i ramen, båge något böjd. Det finns ingen garanti för funktionalitet.
Nyckel/nycklar finns.