8 band Historiskt-Geografiskt och statistiskt Lexikon öfver Sverige tryckt hos Joh. Beckman 1859 höjd 24 cm.
Djurrikets Naturalhistoria för skolan och hemmet med 621 figurer på en okolorerad och 33 kolorerade plancher, jemte text.efter Traugott Bromme höjd 28 cm.
Växjö Stift i ord och bild, Iduns Tryckeri 1950 höjd 30 cm.
Mälardrottningen en skildring i ord och bild af Sveriges hufvudstad och dess omgifningar af Georg Nordensvan 1896 höjd 28 cm.
Kokbok av Nylander 1873 höjd 20 cm.
Stort anteckningsblock höjd 41,5 cm.
Skador, slitage, ej genomgånget, oklart om komplett.