FIGURINER, 3 st, fåglar, glas, Finland, 1900-talets andra hälft.

485959. FIGURINER, 3 st, fåglar, glas, Finland, 1900-talets andra hälft.

Fågel märkt Lasistudio Viasetti hand made Finland Viiala, höjd 10 cm.
Fågel märkt Glasatelje Carelia hand made Finland, höjd 8,5 cm.
Fågel i blå glasmassa med grönspräcklig dekor, omärkt, höjd 10 cm.

Bruksslitage, fågel i blå glasmassa med avbruten näbb.

Gör en kostnadsfri värdering!

Gästriklands Auktionskammare
Antal besök: 10 469