484995. MATBORD, Sannolikt Carl Malmsten, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, 1900-talets första hälft.
Fanerad med bl a bonad björk. Dekor av intarsia. Skuren dekor. Två uppfällbara klaffar a 37 cm vardera. Längd 93. Bredd 80. Höjd 74 cm.
Slitage. Repor och märken.