484734. BORDSLAMPA, mässing och trä, troligen Böhlmarks, 1900-talets mitt.
Stomme av mässing. Skaft av betsat lövträ med räfflad dekor. Skärm av lackerad metall. Två ljuspunkter. Höjd ca 48 cm.
Ej funktionstestad. Ytslitage. Lagningar på fot samt undersida av fot.