BRUDKISTA, allmoge, målning samt K.P.D och datering 1797.
484251. BRUDKISTA, allmoge, målning samt K.P.D och datering 1797.
Rak form. Målad blomster dekor mot blågrön botten. Insida med sidolåda med lock. Bärhandtag på sidorna. Beslag av smidesjärn.
Längd 108 cm, bredd 57 cm, höjd 44 cm.
Slitage, mindre skador och lagning. Spricka i lock.