MATSERVIS, ca 50 delar, porslin, Hackefors, 1900-tal.
484197. MATSERVIS, ca 50 delar, porslin, Hackefors, 1900-tal.
Dekor av brun blomster samt med förgyllda kanter.
12 st varmrättstallrikar.
9 st förrättstallrikar.
8 st efterrättstallrikar.
12 st djupa tallrikar.
2 st uppläggningsskålar.
6 st uppläggningsfat.
1 st såsskål på fat.
Bruksslitage, ett uppläggningsfat med skada samt ett annat med ett nagg, ej helt genomgånget.
12 st varmrättstallrikar.
9 st förrättstallrikar.
8 st efterrättstallrikar.
12 st djupa tallrikar.
2 st uppläggningsskålar.
6 st uppläggningsfat.
1 st såsskål på fat.