484083. SKÅL samt BUDDHAFIGUR, brons, Kina, 1900-talets första hälft.
Buddhafiguren med förgyllning. Höjd 16 cm. Skålen med dekor av drakar. Botten med sexkaraktärsmärke samt texten "made n china". Diameter 19 cm.
Slitage samt smärre skador. Skålen med litet hål..