HALSBAND, sterlingsilver samt jadeit, Los Ballesteros, Mexico, 1900-talets mitt, totalvikt 62,96 gram.
483944. HALSBAND, sterlingsilver samt jadeit, Los Ballesteros, Mexico, 1900-talets mitt, totalvikt 62,96 gram.
Stämplad Tallires de los ballesteros, taxco.gro, Sterling 925, hecho en Mexico.
Hänge mått: 5,8 x 5,4 cm, med sten i mörkgrön, skimrande jadeit, 2,4 x 1,9 cm.
Kedja längd ca 57 cm.
Kedja längd ca 57 cm.