HALSBAND, sterlingsilver samt jadeit, Los Ballesteros, Mexico, 1900-talets mitt, totalvikt 62,96 gram.

483944. HALSBAND, sterlingsilver samt jadeit, Los Ballesteros, Mexico, 1900-talets mitt, totalvikt 62,96 gram.

Stämplad Tallires de los ballesteros, taxco.gro, Sterling 925, hecho en Mexico.
Hänge mått: 5,8 x 5,4 cm, med sten i mörkgrön, skimrande jadeit, 2,4 x 1,9 cm.
Kedja längd ca 57 cm.

Bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Kedja längd ca 57 cm.

Bruksslitage.

Gästriklands Auktionskammare
Antal besök: 1 148