483842. EMMAFÅTÖLJER, ett par, nyrokoko, 1800-talets andra hälft.
Fåtöljer med stoppad sits, fast klädsel samt benställning på hjultrissor
Ryggstödets höjd 91, sitthöjd 45 cm, fåtöljernas bredd 57 cm.
Kantbanden har släppt samt delvis saknas, klädsel intill träram trasigt, bruksslitage.