482582. GOLVLAMPA, metall/marmor, 1900-talets andra hälft.
Böjd metallstomme på sockel utav marmor. Reglerbart ljushuvud.
Totalhöjd ca 200 cm.
Totallängd ca 185 cm.
Bruksslitage, stomme något lös, märken/repor på skärm, skada på marmorsockel, ej funktionstestad.