SKEDAR, 5 st, silver, Sverige, 1800-tal, vikt 267,20 gram.

481210. SKEDAR, 5 st, silver, Sverige, 1800-tal, vikt 267,20 gram.

1 st sked, Pehr Hedlund, Gävle, 1809, längd 20,7 cm.
1 st sked, Otto Magnus Krook, Nyköping, 1816, längd 22,5 cm.
2 st skedar, AO, Östersund, 1894, längd 22 cm.
1 st sked, C G Hallsberg, Stockholm, 1905, längd 18 cm.

Bruksslitage, samtliga skedar med ägarmonogram.

Gör en kostnadsfri värdering!

Gästriklands Auktionskammare
Antal besök: 592