481080. SERVIS, ca 46 delar, "Berså" Stig Lindberg Gustavsberg.
5 flata tallrikar, diameter 24 cm.
11 assietter, 21 cm.
14 assietter, 17,5 cm.
4 kaffekoppar med 1 fat.
2 rundade kaffekoppar med 4 fat.
2 skålar, diameter ca 17 cm.
1+1 skål, diameter 12,5 - 20 cm.
3 äggkoppar.
1 kvadratisk skål, ca 12,5 x 12,5 cm.
Kanna, höjd 12,5 cm.
Uppläggningsfat, längd ca 31,5 cm.
Slitage, glasyrrepor/bortfall, tillverkningsdefekter. Enstaka delar med missfärgningar, krackeleringar och nagg. Ej nytillverkning.
11 assietter, 21 cm.
14 assietter, 17,5 cm.
4 kaffekoppar med 1 fat.
2 skålar, diameter ca 17 cm.
3 äggkoppar.
Kanna, höjd 12,5 cm.