FOLKDRÄKT, 9 delar. Skedevi, Östergötland. 1900-tal.

481024. FOLKDRÄKT, 9 delar. Skedevi, Östergötland. 1900-tal.

Väst, förkläde, kjol, väska, 2 sjalar, hätta, brosch (silver), örhängen, ett par (silver).
Ca. stl 38/40. Väst längd 45 cm. Kjol midjemått ca 38 x 2 cm.

Bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bruksslitage.

Antal besök: 856