Vas, röd glasmassa, Erik Höglund, signerad H 733/250. höjd ca 25 cm. Block, omärkt, ca 8 x 8 cm. Plunta, slipad dekor, Reijmyre.
Nagg / Tillverkningsdefekt vid mynning på vas.