480431. SPEGELSKÄNK, 1800-talets andra hälft.
Fanerad med valnöt. Beslag av mässing. Skuren och svarvad dekor. Uppsats med spegel. Två lådor och ett dörrpar med bakomliggande hyllplan. Längd 123. Bredd 58 . Höjd 183 cm.
Slitage. Repor och märken. Ej ursprungligen tillhörande uppsats. Mindre torrsprickor och fanerskador. Några dekorelement saknas.