479291. STOLAR, ett par, "DKX Wire Chairs", Ray & Charles Eames, 1900-tal.
Design Charles & Ray Eames 1951, tillverkare Herman Miller / Vitra, modell DKX, kromad metall med sittdyna, sitthöjd 44cm, H. 80cm.
Smärre slitage, ett av stolsbenen saknar plastpluggen.