GOLVFOTOGENLAMPA, mässing, koppar, omkring sekelskiftet 1900.

478653. GOLVFOTOGENLAMPA, mässing, koppar, omkring sekelskiftet 1900.

Proveniens: Lampan stod ursprungligen i foajén till Hotell Anglais i Västerås runt sekelskiftet.
Höj- och sänkbar. Högsta samt lägsta höjd (exklusive brännrör): ca 200 cm samt 140 cm.

Åldersslitage, kupan saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Åldersslitage, kupan saknas.

Antal besök: 574