KAFFESERVIS i porslin, 16 delar "Spisa Ribb" Stig Lindberg, Gustavsberg, 1900-talets andra hälft.
477864. KAFFESERVIS i porslin, 16 delar "Spisa Ribb" Stig Lindberg, Gustavsberg, 1900-talets andra hälft.
7 st kaffekoppar. Höjd 5,5 cm.
7 st kaffefat. Diameter 12,5 cm.
1 st skål. Höjd 3,5cm, diameter 9 cm.
1 st Fat. Diameter 16,5 cm. Märkt Gustavsberg Sweden Benporslin Spisa Ribb.
Dekor med små skav, kan förekomma mindre nagg. 1 kopp lagad i handtaget.Bruksskick.