GOLVUR, urtavla märkt Nils Sonnichsen fecit, 1700/1800-tal.

477676. GOLVUR, urtavla märkt Nils Sonnichsen fecit, 1700/1800-tal.

Träfodral. Urtavla av mässing och tenn. Höjd ca. 203 cm.

Slitage, repor, slagmärken, maskstunget, sprickor, glas och visare saknas. Lod, pendel finns. Renoverat och kompletterat.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 732