477345. MATSERVIS, 57 delar, porslin, "Residence", Rörstrand, 1900-tal.
Guldkant.
12 flata tallrikar, diameter 24,5 cm
12 djupa tallrikar, diameter 20 cm.
12 assietter, diameter 21 cm.
12 assietter, diameter 17 cm.
2 + 2 uppläggningsfat, längd 33 - 36 cm.
2 skålar, längd 20 - 24 cm
2 skålfat, längd 17,5 cm.
Såsskål, höjd 8,5 cm.
Bruksslitage, en stor assiett med spricka.