SERVISDELAR, 19 delar, flintgods, "Mullbär", Uppsala Ekeby/Gefle, 1900-tal.

476540. SERVISDELAR, 19 delar, flintgods, "Mullbär", Uppsala Ekeby/Gefle, 1900-tal.

14 assietter, diameter ca 19 cm. Uppläggningsfat, diameter ca 34 cm. Kanna, mugg, 1 par ljusstakar och mindre terrin. Terrinens längd ca 19 cm.

Krackelyr. Terrin saknar en hänkel samt med lagning på lockdekor. Uppläggningsfat med omfattande lagning.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 789