ÅKDYNA/AGEDYNA i twistsöm, daterad 1932.

476525. ÅKDYNA/AGEDYNA i twistsöm, daterad 1932.

En dunfylld skånsk ”agedyna”, åkdyna, broderad efter äldre
förlaga i s.k. panamabindning, även kallad tvistsöm, och märkt
”VM 1932”. Kommer troligen från något av de sydligare
häraderna, möjligen Torna härad. Det återkommande motivet
kallas ”Akantusros i snedställd ruta” som bl.a. innehåller
mönsterdetaljer som rosor och akantusblad samt andra klassiska
detaljer som t.ex. åttabladsrosor. Bakstycket i grönt ylletyg,
kanterna försedda med korta fransar.
Mått 107x54 cm.

Något blekt och med bruksslitage inklusive hål på bakstycket.

Gör en kostnadsfri värdering!

Mått 107x54 cm.

Antal besök: 1 357