Jade ring silver 925 handgjord.

475847. Jade ring silver 925 handgjord.

Ringen är gjord av 925 silver och är också stämplad i ringbandet, plus ett mästarmärke. Ringen är fabrikstillverkad öppen längst ner för enklare storleksändringar. Ringhuvudet är satt med en oval jade cabochon gjord av finpolerad amerikansk Wyoming jade i en mjuk miljö.
RG 55 = ringbandets innerdiameter 17,7 mm, ringhuvud 12,1 x 13,8 mm, jade 8 x 6 mm, vikt 4,4 gram.

Mycket bra, välskött skick, byggt på 1950-talet.

Gör en kostnadsfri värdering!

Inter-Arte
Antal besök: 600