475748. KANNOR, 2 st samt STOP 4 st, Keramik med tennlock. Tyskland 1900-tal.
1 kanna med 4 stop, höjd 40 respektive 17.5 cm.
1 udda kanna, höjd 41 cm.
Dekor med bland annat värdshusscener.
Bruksslitage. Större kanna med gravyr på lock samt skador och bucklor.