MATSERVIS,113 delar flintgods märkt Melbourne W H Grindley, England omkring 1900.

475507. MATSERVIS,113 delar flintgods märkt Melbourne W H Grindley, England omkring 1900.

11 st Mattallrikar, D 25 cm
11 st Djupa, D 25 cm
12 st Mellantallrik, D 20 cm
10 st Assietter, D 17 cm
12 st Kompotttallrik, D 20 cm
1 st Soppterrin med fat
1 st Terrin med lock
8 st Uppläggningsfat, L 23-41 cm
5 st Karotter, L 21-28 cm
2 st Såssnipor på fat
2 st Dessertsnipor utan fat
2 st Bringare
12 st Äggkoppar
12 st Tekoppar
12 st Tefat.

Krackeleringar, några gulaktiga, någon med mindre nagg
Men i mycket fint skick !

Gör en kostnadsfri värdering!

11 st Mattallrikar, D 25 cm
11 st Djupa, D 25 cm
12 st Mellantallrik, D 20 cm
10 st Assietter, D 17 cm
12 st Kompotttallrik, D 20 cm
1 st Soppterrin med fat
1 st Terrin med lock
5 st Karotter, L 21-28 cm
2 st Såssnipor på fat
2 st Dessertsnipor utan fat
2 st Bringare
12 st Äggkoppar
12 st Tekoppar
12 st Tefat.

Men i mycket fint skick !

Antal besök: 1 686