PARTI GLAS, 6 delar, Gullaskruf, Bergdala samt Lindshammar, 1900-tal.
47540. PARTI GLAS, 6 delar, Gullaskruf, Bergdala samt Lindshammar, 1900-tal.
2 vaser, blå respektive orange, Bergdala. Höjd 29,5 cm.
Burk med kula som lock, "Mitt i Prick" Catharina Åsélius-Lidbeck, Gullaskruf. Totalhöjd 19,5 cm.
Skål på fot, gröntonat glas, Gullaskruf.
Skål, blå, Lindshammar.
Vas på fot, grön, omärkt.
Bruksslitage, grön skål på fot med naggar längs kant.
Skål, blå, Lindshammar.
Vas på fot, grön, omärkt.